Lustro weneckie - jak osiągnąć najlepszy efekt?
Lustro weneckie, znane również jako lustro fenickie, to specjalny rodzaj szkła, na którym z jednej strony znajduje się warstwa metalu o odpowiedniej przepuszczalności światła. Dzięki temu, z jednej strony uzyskujemy efekt lustrzany, a z drugiej strony możemy swobodnie obserwować otoczenie.
Jak działa lustro weneckie?
Lustro weneckie wykorzystuje zasadę odbicia światła.
Działa bardzo podobnie do zwykłego lustra ale z drugiej strony nie jest pomalowane farbą tylko przez nie widać. Aby zapewnić odpowiednie działanie lustra weneckiego muszą być spełnione odpowiednie warunki:
- Oświetlenie: Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla uzyskania zamierzonego efektu. Lustra weneckie najlepiej sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Po stronie jasnego pomieszczenia tworzy się piękne lustro i nie widzimy do pomieszczenia w którym panuje półmrok.
- Stopień przyciemnienia folii: Folia o dużym stopniu przyciemnienia pozwoli na uzyskanie efektu lustra przy dużo mniejszej różnicy oświetlenia w pomieszczeniach.
Posiadamy folie o przepuszczalności światła:
- od 1 % - stworzą lustro praktycznie przez całą dobę ale widoczność z ciemnej strony na jasną będzie bardzo ograniczona, a w wypadku zastosowanie na szybach zewnętrznych pomieszczenie będzie prawie całkowicie zaciemnione,
- do 40 % przy której widoczność z ciemnej strony na jasną będzie bardzo dobra ale lustro wytworzy się dopiero przy bardzo dużej różnicy oświetlenia.
- całą masę pośrednich folii 8 %, 10 %, 20 % które trzeba odpowiednio dobrać w celu uzyskania odpowiedniego efektu.
Podsumowując, lustra weneckie to doskonały sposób na wzbogacenie wnętrza. Zrozumienie zasad ich działania oraz spełnienie określonych warunków pozwoli na uzyskanie spektakularnych efektów, które zachwycą każdego odwiedzającego.
- Lustro nie wytworzy się w nocy na nieoświetlonych szybach zewnętrznych.
- Nie odbijemy się lustrze weneckim jeśli z ciemnego pomieszczenia będziemy patrzyli do jaśniejszego.
Fizyki nie da się oszukać :)